Under de sista åren innan den stora klimatkollapsen slutade människorna ifrågasätta vilka medel som användes för överlevnad. När lösningen presenterade sig var det ingen som frågade vem den kom från, eller från vad.
I fyrahundra år har en liten skärva av mänskligheten överlevt jordens undergång i inneslutningens skyddade värld ovetande om den mörka hemlighet som ligger till grund för dess existens. Bara fem personer känner till sanningen, och de är beredda att göra vad som helst för att bevara den.
Vitalitas Amayra är uppfostrad till passivitet. Hennes plats är vid sin nobilis sida stilla, lojal, lydig. Men när det livsuppehållande systemet börjar svikta och klyftan mellan de högborna och arbetarstaden blir ohållbar, börjar sprickorna även växa inom henne.
Hur ska de klara sig när luften inte längre går att andas, och varför får vissa svälta medan andra lever i överflöd?
När Amayra får veta att hon har kraften att förändra allt, ställs hon inför ett val som hotar allt hon någonsin trott på.
Bokomslag och beskrivning av bokens handling hämtad från Adlibris.
Äntligen har jag lyckats läsa första boken av alla böcker jag köpte på Bokmässan. Hade tänkt att ha hunnit läsa den här så mycket tidigare än vad det blivit av, men det är inte bokens fel utan mer min situation som lagt hinder ivägen för mig.
Fast till slut så kommer recensionen här. Denna bok har jag sett framemot att få läsa redan medan Jill skrev den då vi lärde känna varandra då vi hade/har samma skrivcoach Hanna Landahl. Och den levde upp till förväntningarna. Drivet fanns där och drog hela tiden mitt intresse framåt i handlingen och när jag fick tid till att läsa hade jag svårt att lägga ifrån mig boken.
Jag levde mig in i berättelsen, världen och karaktärerna, allt fångade mitt intresse och jag gillade att läsa om dem och jag ser nu framemot att få läsa fortsättningen som förhoppningsvis kommer om ett år.
Det lilla jag lyssnade på boken gör att jag även rekomenderar den som inte kan läsa den fysiska pappersboken att lyssna istället på den.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar