lördag 3 januari 2026

Embla, Om du ändå levde nu av Jorun Modén

När Axel råkar gräva fram ett uråldrigt käkben, vet han att han borde kontakta Länsstyrelsen och släppa allt ifrån sig. Livet ska ju börja om med fästmön Lina. Han har lovat henne att sluta med arkeologin och skaffa en riktig karriär. Innan Axel vet ordet av, har han dock brutit både löftet till Lina och mot lagen.

Flera tusen år tidigare, under bronsåldern, lever en kvinna som heter Embla. På något sätt vet hon att hon är menad att älska en man som heter Ask; problemet är bara att hon inte vet var han befinner sig. Medan livet för henne på villovägar blir hon steg för steg allt säkrare på hur saker och ting egentligen hänger ihop. Hon bestämmer sig för att leta efter Ask, trots att det är ett omöjligt uppdrag.

"Embla Om du ändå levde nu" är en fullständigt omöjlig kärlekshistoria. Det är en berättelse om att gräva en grav och hitta en annan, en besatthet som sträcker sig tretusen år bakåt i tiden,följderna av att äta space cake och hur man överlever ett möte med en slagbjörn. En historisk roman med en knivsudd magisk realism.

Jorun Modén är en svensk författare känd för romanerna ”Embla” och ”Samael” samt skrivhandboken ”Skriv skriv skriv”. Hon har gett ut romaner och noveller inom fantasy, science fiction och historisk fiktion.

Bokomslag och beskrivning av bokens handling hämtad från Adlibris.

Jorun är en författare jag funderat länge på att läsa något av, speciellt då hon skriver inom genren jag skriver själv. Och nu under hösten/vintern har jag gått hennes Författarkurser för att lära mig mer om skrivande, så jag fick tillslut för mig att läsa en av hennes böcker.

Den här fantasyn handlar om flera saker som jag gillar, även om jag kanske inte dras mot historiska romaner är jag ändå intresserad av historia. Och speciellt den som handlar om vår ursprungsbefolkning, Samerna. Och arkeologi är något jag gillar att läsa om också, så den här boken prickar in flera saker som jag gillar i mina böcker.

Jag är riktigt nöjd och glad för att jag tillslut läste den här, ser nu framemot att se om jag kan läsa fler böcker av Joruns. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar